Predstavljamo
Opel GTC Paris
Virtuoz
"Pokažite mi najemocionalniju stranu Opelovog dizajnerskog jezika, gde vajarsko umeće sreće nemačku preciznost..." - to su bile reči Marka Adamsa, potpredsednika dizajnerskog odseka u Opelu, upućene svom timu. Ono što su oni smislili predstavlja pravo osveženje - Opel GTC Paris!
U poslednje vreme, Opel veoma uspešno ruši predrasude koje je sticao dugi niz godina. Sve je počelo Insigniom, nastavilo se Astrom i novom Merivom, a sada je pred nama najintrigantniji model iz ove kuće. Zapravo, radi se o još uvek o konceptu, međutim, ovaj automobil, uz manje izmene, uskoro ulazi u serijsku proizvodnju pod imenom Astra GTC.
GTC Paris, kako mu i samo ime kaže, debituje na Salonu automobila u Parizu od 2. do 17. oktobra. Iz Opela navode da su se pri kreiranju novog modela vodili citatom iz čuvenog romana Richarda Bacha, Jonathan Livingston Seagull (Galeb Jonathan Livingston) - „...i brzina je bila čista lepota...“. Tako Opel GTC Paris i u mirovanju odaje utisak kao da se kreće velikom brzinom, pre svega zahvaljujući veoma dinamičnim linijama, širokim bokovima i privlačnoj "zadnjici" sa dvostrukim izduvima. Zadnja svetla izrađena su u LED tehnologiji, sa grafikom raspoređenom u vidu galebovih krila. Prisutna su i dnevna LED svetla, a impresivni točkovi prečnika 21 inč samo doprinose njegovoj agresivnoj pojavi.
Kažu da dizajnerski najuspešniji automobili mogu biti nacrtani iz dve, do tri linije... Isti je slučaj i sa modelom GTC Paris. Sa dužinom od 4,46 metara, GTC Paris pomalo odskače od sličnih hot-hatch modela, ali baš zbog toga, može da ponudi pun komfor petorici putnika i dovoljno mesta za njihov prtljag.
 Kao što je i običaj u ovom segmentu, agregat je potpomognut turbo-punjačem, uz direktno ubrizgavanje benzina u cilindre
|
 Iako se još uvek radi o konceptu, ovaj automobil, uz manje izmene, uskoro ulazi u serijsku proizvodnju pod imenom Astra GTC
|
Za pogon ovog lepotana zadužen je dvolitarski četvorocilindraš. Kao što je i običaj u ovom segmentu, agregat je potpomognut turbo-punjačem, uz direktno ubrizgavanje benzina u cilindre. Tačni podaci o snazi i obrtnom momentu još uvek nisu objavljeni, ali se pretpostavlja da će motor oslobađati oko 250 KS.
Iako kupcima ovakvog automobila prosečna potrošnja goriva verovatno predstavlja zadnju stavku na koju obraćaju pažnju, Opel je ugradio i Stop & Start sistem, kombinujući visoke performanse sa smanjenom potrošnjom goriva u urbanim uslovima. Pravi zaljubljenici u hot-hatch modele biće zadovoljni činjenicom da se umesto neke "automatizovane" transmisije, u Opelu GTC Paris nalazi klasičan manuelni, šestostepeni menjač. Opel GTC Paris podlogu grabi nezaustavljivo uz FlexRide oslanjanje i elektronski "samoblokirajući" diferencijal.
Opelu je izgleda pošlo za rukom da stvori uspešan kompromis između svakodnevnog i automobila iz snova. Tim pre sa nestrpljenjem iščekujemo serijsku Astru GTC, koju će dočekati "ljuti" konkurenti, poput Golfa GTI, Megane RS, Focusa ST... Kao što Jonathan Livingston nije bio kao ostali galebovi, i serijska Astra GTC potrudiće se da odskoči od konkurentata.
Da li će, kao i Jonathan, i Astra GTC postati "letački virtuoz", ostaje nam da vidimo?!
|
tekst: Ivan Krstin foto: Opel redakcija@vrelegume.rs
|
179
|
Opširnije u časopisu VRELE GUME br. 195 Postavljeno: 01.11.2010
|
|
ARHIVA
|