Vrele gume

Forum internet izdanja časopisa za automobilizam, motociklizam i nautiku
Danas je Pet, 31. 10 2014. 8:10

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: metan
PostPoslato: Čet, 03. 9 2009. 20:52 
New Member

Pridružio se: Sre, 19. 8 2009. 22:50
da li neko ko se razume moze da objasni neke razlike u voznji na metan i gas. koliko kosta ugradnja metana i da li je preporucljiva ili je ipak bolja gas varijanta?
kolika je potrosnja metana i koja je njegova cena?

Vrh

Tema posta: Re: metan
PostPoslato: Čet, 03. 9 2009. 21:45 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon, 29. 9 2008. 22:46
ugradnja je oko 1500 eura,problem je mali broj pumpi koje toce metan samo 4 komada u srbiji,potrosnja metana je manja od potrosnje benzina,cena je oko 60 din,razlika je da placas trecinu u odnosu na voznju na benzin,a takodje je problem sto su boce male zapremine pa nemas veliku autonomiju...

Vrh

PostPoslato: Uto, 08. 9 2009. 2:07 
New Member

Pridružio se: Uto, 08. 9 2009. 1:15
Metan je jako ekslozivan. Uz sve prednosti u ceni i bezbednost koju proizvodjaci opreme garantuju ovo mu je velika mana.

Vrh

PostPoslato: Pon, 27. 9 2010. 17:31 
New Member

Pridružio se: Pon, 27. 9 2010. 16:36
Postovani interesenti za metan,
Na vasu zalost veoma malo ljudi se razume u upotrebu metana kao goriva za pokretanje motornih vozila.Vecina od tih malo, gotovo da lupeta o tehnici primene metana kao goriva. Metan ima toplotnu vrednost u ekvivaletu benzina od 120 oktana.Ja vec tri godine vozim audi a 6 / 2000ccm 16 ventila 103 kw/ na metan bez ikakvog problema.Mlate praznu slamu da je opasno voziti na metan,kao da nije opasno voziti na benzin i lpg.Ceo svet se greje i razvija industriju na zemnom gasu , a smo se u Srbiji vozaci boje voznje na metan. Italijani su pre 70 i vise godina patentirali sistem koji danas predstavlja savrsenstvo tehnike. Ako zelite da stedite, morate se necega odreci,na primer, :lol: prostora gde ce se nalaziti boce. Moj audi potrosi na auto putu 5 kg metana a po gradu/Beograd/ 6.2kg. Kilogram metana na pumpi na Novom Bogradu staje 69.90 din. Da vozim na benzin na auto putu bi trosio 11 litara a u gradu 14-15litara puta 119 dinara, matematika je veoma tacna.Usteda gotovo 3.5 puta. Na svakom punjenju rezervoara od 19kg, metana/ predjenih 310km po gradu/ meni ostaje u dzepu od 33 do 37 evra. Znaci na predjenih 1000km ustedi se nesto vise od 100evra. Ako prelazite godisnje 12000km iznos je veoma simpatican 1200-1250evra. Lepa sumica, odbijete od te sume oko 230 za registraciju i vama novcanik zveci sa somica/1ooo/ evrica.Naravno kad prodajete auto, uvek vam je skuplji za minimum 1000 evra od drugih slicnih bez

Vrh

PostPoslato: Pon, 27. 9 2010. 22:52 
New Member

Pumpa za metan na Novom Beogradu radi nonstop 00-23.59.99. Takodje pumpe u Krusevcu,Cacku i Pancevu imaju isto radno vreme.Najbolja je tehnicki spremna metan pumpa Sponit u Cacku / Nikole Tesle ulica industrijska zona/ uvek je pritisak izmedju 220 i 240 bara. Mora se pohvaliti i osoblje na Novobeogradskoj pumpi, koje je veoma ljubazno i poslovno. Ugradnja metan sistema najjeftinija je u Bugarskoj, bolji poznavaoci rada u Bugarskoj kazu da je zavisno od tipa automobila, upola jeftinija ugradnja nego u Srbiji. Ugradnjom metana/CH 4/ vas automobil je u rangu vozila koja imaju eko sertifikat EURO 5 .

Vrh

PostPoslato: Pon, 27. 9 2010. 23:46 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 24. 1 2006. 15:54
Rezervoar je pod vecim pritiskom, pa zato navode neki ljudi da je opasan. A benzin kao nije. :roll:

Life is funny, skies are sunny
Bees make honey, who needs money

Vrh

PostPoslato: Uto, 28. 9 2010. 0:27 
Forum Member
Korisnikov avatar

Razlika je apsolutno nebitna. A sta reci za letnji dan u podne u busan rezervoar za benzin. A na matorim automobilima toga koliko hoces jer imaju metalne rezervoare.

Vrh

PostPoslato: Uto, 28. 9 2010. 8:57 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 10. 2 2009. 23:15
Garaža: Ford Focus
Sve je na strani metana,eto i Miki to potvrdjuje,medjutim u malim gradskim modelima zbog velicine i tezine samih boca uputreba je skoro iskljucena( mislim gde staviti rezervoar). Vise puta sam gledao Multiplu podignutu na dizalici,sam vlasnik je odusevljen potrosnjim tj troskovima voznje bez obzira na mali broj pumpi jer joj je autonomija stvarno velika.
Medjutim boce su zaista velike i teske ,u njegovom slucaju fab. upakovane ispod poda kad ih covek onako gleda odozdo bas je to velika skalamerija.Ali na kraju Multipla je ven pa joj to i "stoji".

Vrh

PostPoslato: Uto, 28. 9 2010. 15:55 
Forum Member
Korisnikov avatar

U gepeku su boce, zato je isti manje zapremine.

Vrh

PostPoslato: Uto, 28. 9 2010. 17:02 
Forum Member
Korisnikov avatar

To sam video bas na mobile.de, mozes da pogledas.

Vrh

PostPoslato: Uto, 28. 9 2010. 23:00 
New Member

Znam da adminastrtor lozi sad ovu temu o metanu,te pita kakve su pumpe,te da li se obaraju sedista,provaljen si brate.PITAJ NESTO PAMETNO PA DA SE LOZIMO,kao na primer gde moze u Srbiji da se ugradi,koje su boce bolje i jos neke fore. Izgleda da vam nije do dijaloga na veb stranici,jer takva dundjerska pitanja ne prilice sajtu......Pozdrav, i molim da se ljudi koji se nerazumeju u nove tehnike i ekologiju ne javljaju u teme gde obicni vozaci pokusavaju da jedni drugima pomognu da se voze jeftinije i ekoloski cistije.NIJE FER POSTAVLJATI IDIOTSKO PITANJE DA LI SE SEDISTA OBARAJU,KAO DA SE BOCE POSTAVLJAJU NA SEDISTA.MUCNI MALO MOZAK ILI UCUTI SA SMARACKIM PITANJIMA!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vrh

PostPoslato: Sre, 29. 9 2010. 12:09 
New Member

Cigani kad nemaju sta da rade ,mlate praznu slamu ili sviraju kurc.. Kakve veze ima utakmica sa tvojim bezveznim pitanjem da li se obaraju sedista u automobilu kad se ugradi metan.? Ja sam ovaj sajt shvatio kao ozbiljan i veoma koristan za razmenu misljenja i ideja, a ne za mesto gde se neozbiljni likovi izivljavaju sa besmislicama i nepismenim tekstovima. Pozdrav svim dobronamernim clanovima i gostima sajta Vrele gume........Miki

Vrh

PostPoslato: Sre, 29. 9 2010. 12:13 
Forum Member

Pridružio se: Uto, 12. 2 2008. 9:44
Garaža: VW Passat B 5.5 1.8 T
Kad si več tako "glasan", onda napiši i ti neku korisnu informaciju...
Pored spiska pumpi, koji si besprekorno opisao

Ko ugrađuje?
Gde?
Koliko košta?
Iskustva?
Delovi?
Servis?
Održavanje?

Kad porastem hoću da budem atomski sat!

Vrh

PostPoslato: Sre, 29. 9 2010. 13:28 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 10. 2 2009. 23:15
Garaža: Ford Focus
Na sav prostor koji se gubi ugradnjim boca treba imati u vidu i masu samih boca koje su dosta teze od rez. za tng,tako da ne vidim bas buducnost takvog sistema u malim autima.
Za vece automobile pretpostavljam polovnjake jako primamljivo :D
Babo
prtljaznik je da ubacis jaknu u njega :D

Vrh

PostPoslato: Čet, 13. 10 2011. 15:57 
New Member

Pridružio se: Čet, 13. 10 2011. 13:09
evo da i ja podelim svoje iskustvo.

kupio sam zafiru 1.6 stari tip, 2005. godište. tražio sam benzinca, a metan sam smatrao kao prednost, i dalje smatram, iako sam trenutno u fazi atestiranja. odmah na početku skrećem pažnju da auto ima rezervoar za benzin od samo 14 litara. znači, predvidjen je na metan. ono što nigde nisam pre pročitao, to je da je obavezan atest boca. bez toga nema registracije, rekoše. u nekom servisu se boce skidaju, šalju u kraljevo u "messer" na ispitivanje pod pritiskom, i onda montaža na kola, pa atestiranje uredjaja tj. auta. pošto sam iz subotice, naišao sam na problem što ovde ljudi ne znaju za proceduru, kako, šta, gde i pošto. uputili su me u "pane ag" novi beograd. nazvao sam ih, i dobio cifru 47.000 dinara, i da auto treba kod njih ostati nedelju dana. npr. cena atesta po boci je 5.000 din po panetu, a u kraljevu je prava cena 1.600 din, mislim. no, onda mi se sreća osmehnula, našao sam "landi" auto gas servis, stipan milanković, subotica, koji mi je objasnio sve što treba da se radi, i sračunao cifru od 24.000 din kompletno sve. demontaža, pranje i čišćenje boca, on ih lično vozi u kraljevo (jer kurirske službe ne smeju takvo nešto prevoziti), gorivo + putarine, montaža, i atest uredjaja od strane amk sombor, sve za 24.000. nakon što sam dogovorio, javili su mi se sa tehničkog da ipak mogu da mi registruju auto, sa upisanim metanom u saobraćajnu, ali da atest ipak nije potreban za dobijanje regstracije. od atesta nisam odustao, jer mi ostaje nepoznanica, da li ga naša saobraćajna policija traži ako te zaustave u saobraćaju. ono što znam, je da se dešavalo da madjari i hrvati traže prilikom ulaska u njihovu zemlju. meni je to i najvažnije, jer mi je najbliža pumpa u segedinu, 40 km od subotice. atest važi tri godine. oprostite zbog opširnosti, takav sam...

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]