Vrele gume

Forum internet izdanja časopisa za automobilizam, motociklizam i nautiku
Danas je Sub, 25. 10 2014. 8:17

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: passat ili mazda
PostPoslato: Pon, 02. 1 2012. 13:42 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon, 29. 8 2005. 16:00
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport
Sve to stoji, jedino, to sto si napisao vazi i za onoga ko prodaje takav auto 2-3 godine star - niko nista ne poklanja, tako da se 2-3 godine star auto koji je tek izasao iz garancije prodaje zato sto mu nesto zanimljivo fali ili se prelazi na novi/bolji auto. Ovo drugo uglavnom zavrsi kod rodjaka/prijatelja/kolega.

Jos jedna opcija je da je sa lizinga gde je neko uglavnom unapred znao da ce za 2 godine da "leti", pa je tako i vodjeno racuna o njemu...

p.s. Naravno, pricam o situaciji u Srbiji. Na zapadu ljudi cesce menjaju auto jer im je "dosadio" :), tako da je u Sloveniji veca verovatnoca da ce naci nesto zanimljivo. Ali, i cene tamo su nesto vise i za nove automobile, pa samim tim i za polovne, a kao sto rekoh - niko nista ne poklanja.

Vrh

PostPoslato: Pon, 02. 1 2012. 14:01 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 18. 5 2010. 3:24
Garaža: Alfa Romeo 147 JTDM 16v
Pa nema tu sta da mu fali :)
Pretpostavljam da postavljac teme planira da auto uveze sa zapada a ovde se tacno zna koliko autu pada cena sa godinama.
Onaj koji ga nije cuvao i koji ga je unistavao kako kazes, nece ni dobiti za njega neku veliku lovu kad ga prodaje a ako ga vraca sa lizinga mora i da doplati za sva mehanicka i fizicka ostecenja ;)
Vecina prodavaca polovnih automobila na zapadu, za takve i daje neku garanciju sto je vec dovoljna potvrda pouzdanosti.
Sto se tice gubljenja vrednosti, tu ti je gruba racunica prosta, auto prve 3 godine gubi cca. 50% vrednosti, sledece 3 jos 50% a kasnije cena opada sporije ali su ulaganja sve veca i veca (ok za Srbiju to ne vazi ali cene popravki na zapadu su tolike da se bas i ne isplati voziti jako star auto osim ako nisi automehanicar).

Ja licno nemam nista protiv novog automobila i kupio bih ga bez problema ako bi nasao model koji mi ne bi dosadio najmanje 5 godina ;)

Vrh

PostPoslato: Pon, 02. 1 2012. 14:38 
Forum Member
Korisnikov avatar

Daj mi Mazdu 6 u GTA opremi staru 3 godine za 12000 evra i odmah kupujem :)
Uostalom, pogledaj cene na mobile.de ;)

Sto se tice tih 5 godina - tesko moze da ne dosadi.
Ja sam pazario novog Civica sa idejom da mi za par godina bude drugi auto. Videcemo... :)

BTW, i sledeci auto ce sigurno biti nov - osecaj je fenomenalan pogotovo sto sam ja "picajzla" i maksimalno cuvam stvari, pa su mi tako i ocekivanja od polovnog auta prevelika i ocigledno nerealna. Ok mi je dati 6-7k evra za polovan auto, ali 15+k evra ne bih dao za polovan auto - osim ako ga uzimam od bliskog rodjaka ili dobrog prijatelja. Pre bih ostatak platio kreditom.

p.s. Postavljac teme vec jeste na zapadu :mrgreen:

Vrh

PostPoslato: Pon, 02. 1 2012. 15:29 
New Member

Pridružio se: Pet, 16. 1 2009. 20:17
Garaža: passat b6
@delija
Tih 12000 e sam naveo zato sto otprilke dobar passat kosta toliko,taj model i godiste koje mene zanima.Kao sto sam rekao,nije mi problem jos malo da doplatim za mazdu kada bi ubedio sebe da je bolja kupovina,sto za sada ne uspevam :mrgreen:
Drugo sada je ta mazda vec cetvrta godina i kao sto je neko pre mene naveo,normalno je da izgubi 50 % vrednosti.Tako da je tih recimo 12,13000 e realna cena.A nisam nigde naveo da trazim GTA ili neku posebnu opremu.Svi znamo da japanci ne drze cenu kao VAG vozila.A i jednostavno ima puno ljudi koji usled krize ne mogu da izdvajaju ratu za lizing pa eto dobrog polovnjaka.Tacno je da su nova vozila skuplja ovde u Sloveniji nego u Srbiji ali ne svi modeli a pogotovu ne polovni jer je sve lutrija i stvar stanja konkretnog primerka.
Ponovicu da cu se radije voziti u autu vise klase 2,3 god starom nego u novom autu nize klase.Bezbednost,izolacija,udobnost,prostor,kasnija preprodaju ide u prilog tome.
Tako da se za nov auto sigurno necu odluciti,tu nemam dileme.Jedina dilema mi je passat ili mazda [smilie=mad0270.gif]

Vrh

PostPoslato: Pon, 02. 1 2012. 15:43 
Forum Member
Korisnikov avatar

Sve zavisi od toga sta zelis od auta - ta dilema polovno ili novo izlazi van okvira teme i previse je subjektivna, a i ti si vec odlucio sta zelis.

Poenta je bila u tome da ne moze da se generalizuje tih 50%.
Mozda Renault i Citroen izgube pola vrednosti posle 3 godine (pa i manje), ali Mazda nikako ne.
12000 sam ponovo pomenuo samo zato sto je u Srbiji cena nove Mazde 6 sa tom opremom 24000 evra.
Polovna u toj opremi nikako nije 12000, vec preko 16000 - na zapadu jos vise. Kod nas varijantama koje imaju preko 2000 kubika cenu dodatno obara debilni zakon o oporezivanju i osiguranju, pa je nebulozno ali istinito da 2.2 dizel i 2.5 benzinac imaju istu cenu kao 2.0 benzinac, ali to je opet neka druga prica...

I Passat, naravno, lepo drzi cenu, ali kada nije za te 3 godine presao 300.000 km.

Vrh

PostPoslato: Pon, 02. 1 2012. 18:55 
New Member

Pridružio se: Ned, 25. 12 2011. 13:59
Jeste da je Mazda zadnjih godina dobila na rejtingu, pre svega na pouzdanosti, ali VW je ljudi zakon, pa svi redom na forumu stalno napominju da VW drži cenu, zatim lako se prodaje... pa to je definitivno glavni pokazatelj da je uvek u pitanju dobra kupovina, naravno ako se pronađe dobro očuvan primerak sa što manje predjenih kilometara.
Ja bi pre te Mazde pogledao nekog novog Forda Mondea 2009/2010 godište.

Vrh

PostPoslato: Pon, 02. 1 2012. 19:36 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 18. 5 2010. 3:24
Garaža: Alfa Romeo 147 JTDM 16v
Delija je napisao:
Daj mi Mazdu 6 u GTA opremi staru 3 godine za 12000 evra i odmah kupujem :)
Uostalom, pogledaj cene na mobile.de ;)

Pa dobro ja sam to malo generalizovao. Ima tu nekih razlika, da li je aktuelni model, oprema, motor, kao i da li je trazeni model ali ajde da kazemo da cena pada od 40-60% :)
Evo ti primer gore navedene racunice na mom autu...
On je nov placen 37000 franaka a ja sam ga kupio 3 godine starog sa 60.000km za 14500 sto znaci da je prethodni vlasnik izgubio 60% vrednosti za to vreme ;)
Auto je kod mene druga godina i sad ima 103.000km. Ako predpostavimo da ga vozim jos godinu dana i napravim jos 30ak hiljada, mogao bi da ga prodam za max 9000 pod uslovom da uradim veliki servis koji je oko 2000 franaka sto dodje 7000 neto za mene, znaci opet nesto preko 50% izgubljene vrednosti. Istina je da cena kasnije sporije pada ali su ulaganja sve veca i veca ;)

Vrh

PostPoslato: Ned, 22. 1 2012. 15:24 
New Member

Dobio sam ponudu za passata b6 2008.god sa 1.9 tdi motorom.Ima predjenih pravih 110000 km.Kupljen i odrzavan u Sloveniji,comfortline je oprema.Zadnja cena je 12000e.Probao sam ga,i do 140 km/h je nivo buke minimalan sto mi odgovara jer na toj brzini najcesce vozim po auto putu.Sto se tice ubrzanja,moglo je i bolje a i ovako ne primecujem da je spor ili ja nisam zahtevan.
Motor je stari,provereni,volan je u odlicnom stanju,nigde tragova upotrebe,podizaci kao novi,pedala kvacila isto.U garanciji mu je zamenjen cilindar kvačila i pločice,ostalo sve fabričko.Garancija mu vazi do oktobra jer je vlasnik doplatio za jos jednu godinu.Ima 16" zimske i 17" letnje.Tempomat,climatronic,parking senzori....
Kako vam se čini?

Vrh

PostPoslato: Ned, 22. 1 2012. 15:39 
Forum Member
Korisnikov avatar

Ako je sve kako si napisao deluje dobro ;)
Pogotovo ako si zadovoljan sa tih 105 konja.

Vrh

PostPoslato: Pon, 23. 1 2012. 19:08 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 13. 12 2011. 23:26
Sasvim solidna ponuda.
Ako je provereno poreklo i sve,nema razloga da ne kupis.

samsung je napisao:
Pitanje je ko je ovde nacionalista...?!? Ja ili ti ( koliko vidim nick ti je napisan cirilicom) ili balkanski rodjak koji namerno provocira i pise neke reci za koje mi je potrebam google prevodilac! (osobni izbor)

Vrh

PostPoslato: Uto, 24. 1 2012. 21:23 
New Member

Samo da javim,kupio sam passata.Vlasnik je spustio na 11700e jer se za 10000km blizi veliki servis.Prezadovoljan sa za ovih par stotina koje sa presao.Pisem utiske i kacim slike cim stignem.

Vrh

PostPoslato: Uto, 24. 1 2012. 21:33 
Forum Member

Pridružio se: Sre, 08. 10 2003. 11:04
Delija je napisao:
Ako je sve kako si napisao deluje dobro ;)
Pogotovo ako si zadovoljan sa tih 105 konja.

I da nije, to je jako zahvalan motor za chip, tako da ide preko 130ks i to onda ide bas fino :D

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]