Vrele gume

Forum internet izdanja časopisa za automobilizam, motociklizam i nautiku
Danas je Sre, 30. 7 2014. 0:54

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Pale carine, a cene ?
PostPoslato: Pet, 10. 12 2010. 21:45 
Forum Member

Pridružio se: Sub, 25. 3 2006. 17:47
Drugari, jel moze jedno prosvecenje ?

tj. ili ja nisam dobar sa matematikom, ili su nasi trgovci bezobrazni, ili nesto trece .. za X Files :)

danas sam bio u 2 prodavnice da se raspitam za cenu automobila i da ga kupimm !! .. i prodavci/prodavachice su mi rekli " imate dozvolu kojom se skida carina ? pa to nije neka usteda mozda 300-400 eura" .. tako da sam umesto da iskesiram novac i kupim auto, zbog bezobrazluka / nezainteresovanosti prodavaca, odustao od kupovine !

sta hocu da pitam:

ako je pocetkom godine carina bila 20 % ? i ako se cena auta formira na sledeci nacin : cena auta + 20 % carine + PDV.

uzmimo za primer da auto kosta 10.000 eura .. onda je carina 2.000 eura .. i to izadje 12.000 eura. + 18% PDV, i taj auto bi trebalo da kosta 14.160 Eura (ok, cuo sam da pojedine kuce uzimaju 200-300 eura za prevoz ili dekonzervaciju ..)

e sad, ono sto me zanima i ljuti istovremeno: sta se sad desava ako ja dodjem i pokazem papir da sam oslobodjen carine ??
umesto da mi se na ovom primeru cene koji sam stavio skine tih 2.000 eura, prodavci mi pricaju kako je to neka sitna lova ??

A zanima me i kolike su to plate koje imaju prodavci i koliko stotina automobila prodaju dnevno, kad im 300-400 eura bude "neka sitna cifra" ????? verovatno ko kupuje BMW 7, to jeste sitna cifra, ali na 15.000 eura, i nije :)

eto .. koga ne mrzi, nek napise ako zna kako se tacno formira cena .. mozda i ja nisam u pravu, prihvatam i to, ali mi nekako ova matematika, kad treba da se skine cena, nikako nije jasna :)

Vrh

PostPoslato: Pet, 10. 12 2010. 21:53 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned, 12. 9 2004. 0:25
Garaža: BMW 325XI E90
Iskreno racunica mi nije jasna nikako, kako god da sracunam ne moze biti 300-400e, vec bar hiljadu i nesto.
Jedino sto mogu reci je da carina nije 20% vec je 10 ili 12.5% u zavisnosti gde je auto proizveden(evropa ili ne). Od nove godine ce biti 8.5% valjda.
Mozda sam malo i pomesao cifre.

Takodje velika mogucnost je da prodavci pojma nemaju sta pricaju pa treba traziti da daju zvanicnu cenu tj konkretnu ponudu a ne da lupaju sta im padne na pamet.

Vrh

PostPoslato: Pet, 10. 12 2010. 22:08 
Forum Member

@lazans: pa veruj mi da me to i iznerviralo. sto su u oba slucaja, prodavci maltene bili maltene ljuti, kao, pa to vam je nesto malo jeftinije.

sto se tice snizenja: receno mi je da je je carina na evropska kola samo 5 % a na sva druga 12.5 % ..

i to me isto razljutilo, jer koliko sam cuo,to ce tek da bude od nove godine .. a u ovom trenutku nisam bas siguran da je carina samo 5 % na evropska kola ??

a drugo ... kao sto rekoh .. taj auto je kostao 15.000 eura u Januaru ove godine, pa me zanima kako je moguce da i sada toliko kosta ???

sve me ovo podseca, na pricu nekog tipa iz Hrvatske na nekom forumu, koji je pricao da se kod njih cene automobila skoro uopste nisu promenile, tj pojeftinile, nakon skidanja carine na automobile !! drugim recima, tek ce sada prodavci da zarade, uprkos krizi !

opet .. ako gresim, izvinjavam se, ali nek neko ko zna racunicu se javi, pa napise kako se tacno formira cena automobila ?

Vrh

PostPoslato: Pet, 10. 12 2010. 23:26 
Moderator

Pridružio se: Sre, 13. 7 2005. 16:21
Garaža: Trnutno idem peske :)
cena se formira tako da se na faktunu cenu proizvodjaca i troskove transporta obracuna carina (20% tj 10% za EU propizvodjace) i na to 18% PDV...Nakon toga diler obracunava prodajnu cenu i na razliku se polaca 18%pdv...Ako prave akcije, manja je prodajna cena a samim tim i manji pdv placaju....

Vrh

PostPoslato: Sub, 11. 12 2010. 1:04 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet, 12. 10 2007. 2:32
Garaža: VW Caddy 1.9TDI, 207 1.4hdi
Ne znam sto se ljutis, iovako su svi automobili na zestokom popustu.

Mozda to i znaci da su stavili stvarno smesnu marzu, pa ad obracunaju redovnu cenu i na toj ceni narave kalkulaciju(bez carine sa PDVom) mozda je stvarno razlika 400-500e.

Inace niko nikog ne tera da kupi auto, uvek postoji najniza cena ispod koje prodavac nece ili ne sme ici, itd.
Jednostavno ti si kupac i biras sta ti odgovara od ponudjenog.

Vrh

PostPoslato: Sub, 11. 12 2010. 23:54 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet, 30. 9 2005. 23:02
Carina se obracunava na ulaznu cenu a ne na prodajnu tako da ti zbog toga racunica nije dobra.

Vrh

PostPoslato: Ned, 12. 12 2010. 22:29 
Forum Member

@dag: od svih salona gde sam bio, jedino je prodavac u BMW-u uradio ono sto sam ocekivao i od ostalih.

pronasao je neocarinjen auto, uzeo digitron, racunao par minuta i rekao koliko od regularne cene auta, moze da se spusti cena za vrednost carine.

znam ja da postoji cena ispod koje prodavac ne moze da ide i jasno je da svi moraju da zarade. Nemam ja tu nista protiv. samo hocu da vidim kolika se placa carina, i hocu da mi se ta cena oduzme iz konacnog zbira.

no, kao sto rekoh, neki tip iz Hrvatske je pisao o tome na nekom forumu, kad su u hrvatskoj ukinuli carine, cene su ostale iste :(( ... plasim se da ce to biti i ovde

Vrh

PostPoslato: Ned, 12. 12 2010. 23:23 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre, 21. 4 2010. 14:54
Garaža: lepO
Neće biti nekih bitnih promena u ceni jer uvode neku taksu (koja će se plaćati po kilaži vozila) i te pare idu za reciklažu i tako to...
Prodavac će biti u obavezi da je plaća,ali naravno svaliće to na kupce...

Vrh

PostPoslato: Ned, 12. 12 2010. 23:24 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 11. 7 2006. 13:13
Pa hoce... Forma se promeni, ne placa se carina nego xxxx taksa....

Vrh

PostPoslato: Pon, 13. 12 2010. 16:08 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet, 10. 2 2006. 17:36
Garaža: Logan 1.4;Golf 4 GTI
Ma cene ce za nova vozila ostati maje-vise iste. Pa setite se samo one propagande koju je integra-motors (dacia) imala neposredno pred ulazak rumunije u e. uniju. Pljustale su reklame na sva zvona:uzimajte,kupujte,pozurite,jos malo po ovoj ceni, od nedelje 20% skuplje....
I sta se na kraju desilo? Ljudi su kupovali ko pomahnitali a cene posle toga ostale iste ili tek neznatno vece. Ispostavilo se da im je kao direktnom uvozniku marza bila debela, u vrednosti carine ako ne i veca.

I ovde ce neko tu razliku ispegleti tako sto ce je uzeti sebi. Cisto sumnjam da ce je prepustiti krajinjem kupcu.

Jos nesto sto se tice ovih marzi. Ne znam koliku ima npr verano kao direktan uvoznik. Verovatno nije mala ali zato svi ostali koji prodaju pezo u okviru dilerske mreze su prakticno njegovi podisporucioci i imaju stvarno smesnu zaradu po prodatom autu.
Prakticno kupuju automobile od glavnog uvoznika uz odredjeni rabat gde im je pritom odredjena cena po kojoj moraju da ga prodaju. Cak i sva snizenja i akcije vecim delom padaju na njihov teret oprerecuju iovako mrsavu zaradu.
Kad vam kazem da je na par redovnih servisa je veca zarada nego na jednom prodatom autu (klase206+,207..) onda vam je sve jasno.

Vrh

PostPoslato: Pon, 13. 12 2010. 21:00 
Forum Member

Pridružio se: Sub, 07. 11 2009. 17:15
Kada kupuješ nov auto dobiješ carinsku deklaraciju gde piše cifra koju je platio uvoznik. I onda na tu cifru dodaš 10%(carina) i cela razlika do prodajne cene(osim pdv-a, spedicije i transportnih troskova) je margina uvoznika.

I prosto ti nije dobro kada vidiš koliko se uvoznici ugrađuju...

Vrh

PostPoslato: Uto, 14. 12 2010. 0:09 
Forum Member

ftj je napisao:
Kada kupuješ nov auto dobiješ carinsku deklaraciju gde piše cifra koju je platio uvoznik. I onda na tu cifru dodaš 10%(carina) i cela razlika do prodajne cene(osim pdv-a, spedicije i transportnih troskova) je margina uvoznika.

I prosto ti nije dobro kada vidiš koliko se uvoznici ugrađuju...

Bravo !!!

tako je .. pricao sam juce sa drugarom, radi u jednoj auto kuci i on mi je rekao : "naravno da prodavci nece da ti kazu kolika je carina, jer ces videti koliko se ugradjuju. ali ces kada kupis auto, videti na samoj carinskoj deklaraciji, koliko je kostao auto, kada je stigao u SRbiju "

zato kazem, jedino svaka cast prodavcu u BMW-u, koji mi je pokazao cene nekoliko automobila koji cekaju na uvoz, i izracunao koliko ce mi biti smanjenje cene kad se odbije carina .

iako BMW necu da kupim, jer mi je BWM 1 mali, a za 3-ku ne mogu sad da odvojim toliko para, zbog ovog gesta prodavca, poslao sam 2 moja drugara, koji su hteli da daju 25.000 za Toyotu, da odu u BMW i da dodaju jos malo para i kupe 3-ku na nekoj akciji od 27.500 eura. Nadam se da ce to i uraditi :)

Vrh

PostPoslato: Uto, 14. 12 2010. 12:58 
New Member

Pridružio se: Pon, 22. 11 2004. 16:36
A jel bi mogao neko ko je skoro kupio nov auto malo konkretnije cifre da kaze, kako bi i mi koji nismo imali tu srecu da kupimo nov auto znali koje su to relacije kada su marze prodavaca u pitanju.

Vrh

PostPoslato: Sre, 15. 12 2010. 12:11 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub, 30. 5 2009. 17:47
Garaža: Opel corsa 1.3 dtc
Ja uplatio OPEL CORSU 1.3dtc 111years 5v 15 septembra, pogadjao se sa njima preko maila.Prvo mi izračunali ponudu na oko 12735 e sa popustima.I onda sam ja rekao da hoću da kupim automobil posle nove godine zbog umanjenja carine i oni mi izračunali novu ponudu na oko 12300e sa dodatnim popustima.Ja im ponudio 12135e i oni pristali na prodaju.
10.12.2010 g sam ponovo od druge auto kuće zatražio ponudu za moj auto(sve indentično) jer su davali neki "MEGA" popust(dani opela) za opelova vozila,ali za moj TIP(model)nije bilo popusta(u suštini ga nije ni bilo,možda 200e na ostale modele) i koštao je po novom oko 13400e....Tako da eto,nema pravila, ko koga više zajebe!!!
To ti je moje iskustvo...i ako kupuješ,uvek se cenkaj mail-ovima,lakše je tako obarati cenu,nemoj telefonom jer odmah obrađuju mušteriju(meni je barem tako bilo lakše),videćes kako odmah "grizu" [smilie=character0029.gif] i kako su brzi!!! :wink:

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]