Vrele gume

Forum internet izdanja časopisa za automobilizam, motociklizam i nautiku
Danas je Pet, 24. 10 2014. 13:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 362 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Sub, 04. 12 2010. 23:24 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 11. 7 2006. 13:13
Postoji nekoliko kategorija saobracajnica

Zona usporenog saobracaja - to je u sustini pesacka zona, u praksi krajnje nebitno
Zona 30 - zona gde je brzina ogranicena na 30km/h
Zona skole - oblast u blizini skole, ukoliko se nalazi u naseljenom mestu ogranicenje je 30km/h, a van naseljenog mesta je 50km/h. Ova ogranicenja vaze od 7-21h sem ukoliko znakom nije odredjeno drugacije.
Naseljeno mesto - ogranicenje je 50km/h osim ukoliko znakom nije odredjeno drugacije
Van naseljenog mesta - ogranicenje je 80km/h sem ako znak ne kaze drugacije

Najcesca su prekoracenje u naseljenom mestu i van naseljenog mesta.

Kazne za prekoracenje u naseljenom mestu

Za prekoracenja od 10 do 20km se placa mandadna novcana kazna od 5000din koja sa sobom ne povlaci bodove i zabranu. Za prekoracenje do 10k je kazna 3000din
Prekoracenje brzine za 21 do 50km/h – 4 boda, 6000-20000din i najmanje 30 dana zabrane upravljanja
Prekoracenje brzine za 51 do 70 km/h – 7 bodova, 15000-30000din i najmanje 4 meseca zabrane upravljanja
Prekoracenje brzine za vise od 70km/h – minimum 15 dana zatvora, alternativno novcana kazna od oko 120000din, 14 bodova i najmanje 8 meseci zabrane

Kazne za prekoracenje van naseljenog mesta

Prekoracenje do 20km/h se kaznjava mandatnom kaznom od 3000din
Prekoracenje od 20 do 40km/h se kaznjava kaznom od 5000din.
Prekoracenje od 41 do 60km/h – 3 boda, 6000-20000din, i najmanje 30 dana zabrane upravljanja
Prekoracenje od 61 do 80km/h – 6 bodova, 15-30000din, i najmanje 3 meseca zabrane
Prekoracenje vece od 80km/h – 14 bodova, minimum 15 dana zatvora, alternativno novcana kazna od oko 120000din, i zabrana najmanje 8 meseci

Dozvola se ponistava sa nakupljenih 18 bodova.
Zabrana upravljanja vazi za sve kategorije koje se imaju polozene.
Nema mogucnosti uslovne zabrane upravljanja.
Zabrana se vodi u sistemu i nista se fizicki ne upisuje u dozvolu.

Poslednji put menjao GrujicBgd dana Ned, 05. 12 2010. 1:13, izmenjena samo jedanput

Vrh

PostPoslato: Ned, 05. 12 2010. 0:18 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub, 31. 3 2007. 2:56
Garaža: Hyundai Accent 1,4 (2008)
Mala dopuna
Grujabg je napisao:
Van naseljenog mesta - ogranicenje je 80km/h sem ako znak ne kaze drugacije

Члан 44.
На путу ван насеља возач не сме возилом да се креће брзином већом
од:
1) 120 km/h на ауто-путу,
2) 100 km/h на мотопуту,
3) 80 km/h на осталим путевима.
На путу ван насеља возач не сме возилом да се креће брзином већом од
брзине дозвољене саобраћајним знаком.

Mala ispravka
Grujabg je napisao:
Kazne za prekoracenje van naseljenog mesta
Prekoracenje do od 10 do 20km/h se kaznjava mandatnom kaznom od 3000din

Члан 334.
Новчаном казном у износу од 3.000 казниће се за прекршај лице које
поступи супротно одредбама из следећих чланова овог закона:
9) члана 44. и члана 45. став 1. тач. 1), 2) и 3), возач који се ван насеља
креће брзином до 20 km/h већом од дозвољене,

http://www.spritmonitor.de/en/detail/334348.html

Vrh

PostPoslato: Ned, 05. 12 2010. 1:45 
Forum Member

Pridružio se: Uto, 12. 2 2008. 9:44
Garaža: VW Passat B 5.5 1.8 T
Gde mi imamo motoput?

Kad porastem hoću da budem atomski sat!

Vrh

PostPoslato: Ned, 05. 12 2010. 1:46 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pa to bi bio onaj deo "auto-puta" iza NS...
p.s. Jumbo, ispravio :wink:

Vrh

PostPoslato: Ned, 05. 12 2010. 9:08 
Forum Member
Korisnikov avatar

McGruja je napisao:
Gde mi imamo motoput?

Autoput-Kragujevac
Autoput-Pozarevac
Grdelica-Presevo

Vrh

PostPoslato: Ned, 05. 12 2010. 9:23 
Forum Member

Pridružio se: Uto, 12. 2 2008. 9:44
Garaža: VW Passat B 5.5 1.8 T
[smilie=party0005.gif]

Kad porastem hoću da budem atomski sat!

Vrh

PostPoslato: Ned, 05. 12 2010. 23:37 
New Member

Pridružio se: Sub, 10. 7 2010. 0:12
Garaža: Opel Insignia 2.0T 4x4
Jel se i vama cini da je ovo oduzimanje vozacke na 20km mnogo bezobrazno, posebno kad se uzmu u obzir ogranicenja po gradovima?

Vrh

PostPoslato: Ned, 05. 12 2010. 23:41 
Forum Member
Korisnikov avatar

Jeste, to sam bas komentarisao. Pogotovo sto se prica da nema uslova i sto se zabrane sve kategorije. A neki zive od dozvole, bilo A, B, C ili D kategorija... Jedino je dobro sto je zabrana relativno kratka, 30dana, i sto je raspon veliki, od 20 do 50 prekoracenja, sto je s jedne strane glupo a s druge jbm li ga :? Po starom je za prekoracenje od 30+ u naselju bilo 3 meseca al samo na tu kategoriju i moglo je uslovno.

Vrh

PostPoslato: Pon, 06. 12 2010. 2:00 
New Member

Kod nas u CG je 30+ (sve je isto kao po starom ovde ja mislim, iako je zakon isto menjan) i to je odlicno, jos kad se uzme u obzir da se po nasim gradovima ne moze bas brzo voziti (jel odmah stignes sa kraja na kraj :mrgreen:). A u BGu i ostalim vecim gradovima da na nekim mestima uzimaju dozvolu na recimo 60 stvarno je debilno... Da ne spominjem kakve sam lokacije gledao da su svrstane pod "naseljena mesta" (ima jedna kuca jedno 7km od puta i sl.), a policija takva mesta obozava. [smilie=mad0270.gif] I taj raspon je smesan, dakle isto mesec dana dozvole nekom ko je vozio 71 i 100 na ogranicenje 50, a razlika je ogromna...
Problem (spomenut milion puta, ali dzabe) je definitivno sto saobracajna policija uopste ne radi na smanjenju nesreca i zastiti vozaca vec im je jedini cilj ispunjavanje kvota i svojih dzepova, uzas...

Vrh

PostPoslato: Pon, 06. 12 2010. 10:36 
Forum Member
Korisnikov avatar

Ne mora da znaci da ce isto biti kaznjeni oni koji su vozili 71 ili 100. Isto je samo za bodove, a novcana je od 6.000 do 20.000, a oduzimanje dozvole je najmanje 30 dana, sto znaci da moze biti i vise.

Vrh

PostPoslato: Pon, 06. 12 2010. 11:50 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub, 10. 7 2010. 14:10
^^^upravo to. Nece se kazniti isto.
A oni koji zive od dozvole onda treba da se porazmisle kada pozele da prekorace brzinu.
Poenta zakona nije da bude prihvatljiva kazna, onda ce ljudi voziti po starom i nista se ne dobija.
Poenta je da se neko porazmisli da li ce dati gas preko dozvoljenog.
Jednom ce platiti 5000, pa drugi put.. treci put ce valjda voziti kako treba.
Znate kako se kaze: "Stra' lojze cuva", kada ljudi postanu svesni da ce zbog glupog prekoracenja opet ostati mesec dana bez dozvole i bez 50 evra onda ce tek biti nekog efekta. Samo da uvedu kamere, ovako unapred znamo gde vole da prave zasede pa smo svi pazljivi vozaci (a i oni svetle na klilometar). Onda kada nismo sigurni da li cemo biti uhvaceni u prekrsaju bicemo pazljiviji..

Vrh

PostPoslato: Pon, 06. 12 2010. 15:41 
Forum Member
Korisnikov avatar

Jumbo, jeste najmanje, ali je svejedno ista kategorija i kazna je na proceni sudije. Takodje nije isto da li je prvi prekrsaj ili npr treci.
Moonray
A volis ti malko da filozofiras? :mrgreen:
Nije poenta da kazne budu prihvatljive nego da zakon bude realan. Do juce je 60 bilo zakonski bezbedno, do 70 je cesto bila tolerancija, a sada je to kao tezi prekrsaj...
Citiraj:
Samo da uvedu kamere, ovako unapred znamo gde vole da prave zasede pa smo svi pazljivi vozaci (a i oni svetle na klilometar). Onda kada nismo sigurni da li cemo biti uhvaceni u prekrsaju bicemo pazljiviji..

Ovo si iskreno lupio pa ostao ziv :) Bas ce se za kamere znati gde su. Ja prvi kocim pred kameru i posle normalno. Kod kamere ce masa da usporava. Dobro je sto ce se tu videti da li se radi u cilju bezbednosti. Ako kamere stave tamo gde zaista treba da se smanji brzina, onda ok, ali ako stave na neke novobeogradske bulevare i neka slicna mesta onda je cilj da se klepaju pare. Mada sam siguran da ce na dosta mesta da stave.

Vrh

PostPoslato: Pon, 06. 12 2010. 17:15 
New Member

@Moonray : Ja sam ranije vozio tako da nikad nisam dolazio u opasnost da mi oduzmu dozvolu, a sad tako vozim svaki dan (u Srbiji) iako nisam apsolutno menjao nista u stilu voznje (cak sam nabavio i novi, puno sigurniji auto, kao i vecina u zadnje vreme). Gde je tu logika, da je uzimanje dozvole bilo 30+ kad su svi vozili zastave, a sad manje? A smanjenje nije samo 10km, vec je najmanje 20km, jer su i vecinu ogranicenja spustili za 10km. I normalna voznja nije 40 kroz grad, to nema nikakvog smisla, bas da vidim ko vozi "legalno" bulevarima kroz Beograd u 3 ujutro... I ako je novi zakon toliko bolji, zasto je broj nesreca veci nego u isto vreme prosle godine?

I za kamere, naravno da ce se znati gde su, pa valjda su, kao i svi normalni, ubacili da lokacije moraju da budu vidno obelezene? (mada me realno ne bi cudilo ni da nisu, ovde se svasta desava).

@Jumbo - Vidis ja sam mislio da je isto, to vec ima malo vise smisla. Mada sam poprilicno siguran da ce vecina kazni biti minimalna (kao i za sve ostale kazne, ne samo za saobracajne prekrsaje)

Vrh

PostPoslato: Pon, 06. 12 2010. 18:15 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub, 10. 7 2010. 14:10
Za kamere sam se tako izrazio u zurbi.. Nije akcenat bio na tome da necemo znati gde su, nego da ce ih biti svuda, a ne samo na 4-5 mesta poput patrola, pa ce se mnogo pazljivije voziti..

@Pix: Koliko znam ogranicenje u gradu je 50, ne 40? To sto se "ranije" tolerisalo prekoracenje do 10kmh ne znaci da treba i sada, u cemu je onda poenta propisivanja brzine na 50 ako si do 60 miran?! Dosao je jednostavno trenutak da shvatimo (kao narod) sta to znaci "Zakon", u smislu da ako je dozvoljeno 50 da ce ti sa 55 pisati kaznu. Mozda jeste idiotski ako bi mi to sad tumacili za sebe "sta je 5kmh", ali sa pravne strane tu je sve jesno: prekoracio?- kazna. I molim. Znas sta je dozvoljeno, tako i vozi. Svi se pozivaju na svajcarske puteve, na standard, nisam bas siguran da tamo tolerisu kada vozis 50 gde kazu moze do 40kmh? U Svajcarskoj ti staju kad se primaknes samo pesackom, a ovde ne moram da vam pricam kakva je situacija.. Uostalom, dozvola se oduzima tek kad po gradu vozis preko 70, znaci 71+, a to je ipak previse za grad.

Drugo, ZOBS je radjen za celu Srbiju, ne samo za Beograd. Tih 50kmh je sasvim normalno za gradove, mozda za Beogradske bulevare treba napisati posebne odredbe u Zakonu :lol: Evo i pekara u mom komsiluku do skoro je normalno radila, a sada ne moze vise da radi. Sve su radili isto kao godinama unazad ali sad mora da ispunjava HACCP standard.. Tako je i sa vozilima. Sve vozimo isto, ali se otislo dalje u svesti, standardima, zastiti i moramo da se prilagodjavamo tome. To bi onda znacilo da onaj ko ima skuplji i bezbedniji auto i gume moze da vozi 80, a na tom istom mestu neko sa manje bezbednim autom moze da vozi 50 najvise..

Odgovor na pitanje zasto ima vise nesreca moze se naci i na ovom i brojnim drugim forumima, otprilike je to stav da se niko nece povinovati Zakonu, vec ce sa parama za kaznu u dzepu juriti kao i do sada.. Osporavace se policijski izvestaju, prolongirace se kod sudije.. Jednostavno nas narod ne zeli da se "primiri" i prihvati nova pravila saobracaja, kamera nema, kaznjavanja na kucnu adresu samo uz sliku nema.. Kad sve to zazivi i nas covek ce se urazumiti, samo polako :)

Evo ja sam npr 10 godina vozio bez zimskih guma. Potpuno normalno, sve je bilo u redu. E sad, Zakon kaze mora zimske a i sami forumasi kazu da je bezbednije, da ce nekad i 2 metra kocenja biti razlika izmedju zivota i smrti, ili bar male stete i velike stete. Isto tako, neki covek, tamo negde, kome je to struka vise nego svima nama ovde, rekao je da je bezbednije da maksimalna brzina bude 50, ne 60. Opet, 2m kocenja manje bice razlika izmedju zivota i smrti, ili bar male stete i velike stete. Ma koliko god nam neke stvari delovale nebulozno i nelogicno sa naseg aspekta, ma koliko mi bili ubedjeni da znamo najbolje - testovi i istrazivanja, kako uticaja letnjih guma na kocenje zimi, tako i duzine kocenja i udaranja pesaka sa 50 i 60, govore sta je ispravnije i sta bi trebalo prihvatiti. E sad zasto ce neko prihvatiti istazivanje ADAC testa a odmahivati rukom na istrazivanje koliko je veca sansa da prezivi pesak sa 50 na sat nego sa 60, zasto ce neko reci da treba uzeti zimske gume a ne treba spustiti brzinu na 50, to je pitanje na koje ja nemam odgovor.. Objasnjenje "svi voze brzo po beogradskim bulevarima" bilo bi jednako objasnjenju "pola Srbije vozi bez zimskih guma". Jedno je vozacima prihvatljivo, drugo nije :roll:

Vrh

PostPoslato: Pon, 06. 12 2010. 19:51 
Forum Member
Korisnikov avatar

Citiraj:
Drugo, ZOBS je radjen za celu Srbiju, ne samo za Beograd. Tih 50kmh je sasvim normalno za gradove, mozda za Beogradske bulevare treba napisati posebne odredbe u Zakonu

Naravno da treba, i za Bg bulevare, i za sve ulice kojima moze da se vozi brze od 50. Nije poenta bez mozga lupiti opste ogranicenje koje ce da vazi kao da su svuda isti uslovi.
Citiraj:
Dosao je jednostavno trenutak da shvatimo (kao narod) sta to znaci "Zakon", u smislu da ako je dozvoljeno 50 da ce ti sa 55 pisati kaznu.

Svuda postoji tolerancija, nismo to mi izmislili.
Citiraj:
To bi onda znacilo da onaj ko ima skuplji i bezbedniji auto i gume moze da vozi 80, a na tom istom mestu neko sa manje bezbednim autom moze da vozi 50 najvise..

To ima logike. Nije sigurno isti onaj sa 30 godina, profi obukom i dobrim kolima, kao i neki 65ogodisnjak sa kolima na granici ispravnosti. Ali zakon se nikada nece baviti takvim promenljivim :)

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 362 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]