Vrele gume

Forum internet izdanja časopisa za automobilizam, motociklizam i nautiku
Danas je Sre, 03. 9 2014. 6:36

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: ESP, ASR ?
PostPoslato: Pet, 07. 3 2008. 14:53 
New Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub, 27. 10 2007. 22:33
Pozdrav svima!
Imam jednu dilemicu, pa bih vas zamolio da mi pomognete. Rec je o tome da ne znam da li moj auto ima ESP, pa u njemu sadrzan i ASR ili samo ASR. Zasto imam dilemu? U mom autu to izgleda ovako:

Slika

Znaci dugme sa za rucno aktiviranje na kome pise ASR. E sada, vidjao sam razne slike golfova, koji su isti model kao moj, s tim sto im tu gde meni pise ASR pise ESP. Kada se aktivira ovaj uredjaj izadje ovo:

Slika

Ako se ne vidi lepo, to je trougao oko koga je strelica a u njemu znak uzvika. Napominjem da se ovaj uredjaj moze aktivirati rucno ( pritiskom na dugme ), a sam od sebe se aktivira u situacijama kao sto su naglo startovanje automobila, naglo ulazenje u krivine i najvise po snegu i kada je put klizav. Kada se rucno ukljuci, ona slicica se pojavi i stoji dok je ne iskljucim, a kada se automatski aktivira samo zasvetli i odmah se ugasi ( kao blic na fotoaparatu ), kao obavestenje vozacu da je uredjaj odradio posao. Sta se desava sa autom kada se uredjaj aktivira: blago se spusti ( kao da za trenutak udje 5 osoba u auto i odmah potom izadje ), u slucaju da auto krene da se zanosi ( npr. kada je sneg ), momentalno se vraca u prvobitni polozaj, naravno ne bas 100%, ali eliminise dalje zanosenje, motoru ne znatno padaju obrtaji ( za 200, za jednu crticu) i potom se vrate. To su " simptomi " rada ovog uredjaja.
Da li vi znate sta je to?

Unapred hvala na odgovorima!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Pet, 07. 3 2008. 19:47 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet, 23. 10 2003. 16:34
Garaža: DeLorean DMC-12
Tvoj automobili poseduje objedinjene sisteme, ABS, ASR i ESP. Ikonica na istrument tabli je oznaka za ESP.

The current ABS generation is the ABS 8 introduced by Bosch in 2001. This is a modular system which permits the ABS, TCS and ESP® braking control systems to be implemented as an integrated product family. This has resulted in optimal use of synergies in production and development.

TCS i ASR su jedno isto.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Pet, 07. 3 2008. 20:55 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 11. 7 2006. 13:13
Na osnovu dugmeta rekao bih da nemas ESP vec samo ASR. E sad, po tome kako deluje sistem izgleda da ga ipak imas :? Inace, lampica na instrument tabli je ista za oba sistema...

Vrh

Tema posta: Re: ESP, ASR ?
PostPoslato: Pet, 07. 3 2008. 23:19 
Forum Member
Korisnikov avatar

mitarww je napisao:
vidjao sam razne slike golfova, koji su isti model kao moj, s tim sto im tu gde meni pise ASR pise ESP.

Slika

Ovako nesto ?
Ma vazno je samo da radi, a sta je nije bitno :mrgreen:
Moguce da je tvoj Golf imao neke neplanirane dorade :wink:

Vrh

PostPoslato: Sub, 08. 3 2008. 12:29 
New Member
Korisnikov avatar

Geza je napisao:
mitarww je napisao:
vidjao sam razne slike golfova, koji su isti model kao moj, s tim sto im tu gde meni pise ASR pise ESP.

Slika

Ovako nesto ?
Ma vazno je samo da radi, a sta je nije bitno :mrgreen:
Moguce da je tvoj Golf imao neke neplanirane dorade :wink:

E bas tako! U pravu si, sta god da je lepo obavlja posao, a iz ciste radoznalosti me je interesovalo sta je. Sto se tice dorade, tu mi je i nastala dilema, prvo mi je palo napamet da je dugme zamenjeno, posle nisam znao sta da mislim..

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Sub, 08. 3 2008. 13:43 
Forum Member
Korisnikov avatar

Mozes to da proveris u servisu. Moguce je da je na pocetku ugradjivan samo ESP, a kasnije da se ugradjivao ASR sa ESP-om, pa da zbog toga postoje razlicite oznake.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Sub, 08. 3 2008. 14:13 
New Member
Korisnikov avatar

U servisu su mi rekli elektronska kontrola stabilnosti. Da li je to ESP, ASR ili oba?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Sub, 08. 3 2008. 15:24 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pa oba. Auto kojima ima ASR (kontrolu proklizavanja) moze da ima samo taj sistem tj. ne mora da ima ESP. A koliko znam svaki auto koji ima ESP mora da ima i ASR..

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Ned, 09. 3 2008. 19:40 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet, 07. 2 2008. 21:29
Garaža: Clio 1.4 16v
1. Alfa Romeo
- mozete kupiti automobil bez ESP, bez TCS
- mozete kupiti automobil sa ESP, bez TCS
- NE mozete kupiti automobil bez ESP, sa TCS

2. Land Rover
- mozete kupiti automobil sa ESP, sa TCS
- MOZETE KUPITI AUTOMOBIL BEZ ESP, SA TCS
- model Defender cak nema ESP ni u ponudi vec samo TCS
uz doplatu ili kao standardnu opremu

3. Seat
- mozete kupiti automobil bez ESP, sa TCS
- model Ibiza u jednom paketu opreme nema u ponudi
(ni uz doplatu) ESP dok TCS se moze uzeti uz doplatu

4. VW
- mozete kupiti automobil bez ESP, sa TCS

odredjeni modeli Golf-a imaju TCS kao standardnu opremu dok se ESP kotira kao dodatna oprema i moze se dobiti uz doplatu.

zakljucak je da se u automobile nezavisno mogu igradjivati i ESP i TCS sistemi. ako jedan automobil ima ESP to ne znaci da ima i TCS i obratno.

covek ima SAMO ASR sistem. da ima i ESP imao bi jos jedno extra dugme (koje zapravo postoji i vidi se na mitarww-voj slici).

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Ned, 09. 3 2008. 19:50 
Forum Member
Korisnikov avatar

Uf bre kako to??? :? Zar nisu kontrola proklizavanja i ABS osnova na kojoj funkcionise ESP tj. da ga auto ne moze imate ako nema ova dva???

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Ned, 09. 3 2008. 19:55 
New Member
Korisnikov avatar

Kod, hvala na ovom iscrpnom objasnjenju, ali opet ne kapiram. :roll: Kao sto si rekao, ja imam to " extra dugme " , zasta konkretno ono sluzi? Za ESP ili ASR?

Vrh

PostPoslato: Ned, 09. 3 2008. 20:02 
Forum Member
Korisnikov avatar

mitarww je napisao:
Sta se desava sa autom kada se uredjaj aktivira: blago se spusti ( kao da za trenutak udje 5 osoba u auto i odmah potom izadje ), u slucaju da auto krene da se zanosi ( npr. kada je sneg ), momentalno se vraca u prvobitni polozaj, naravno ne bas 100%, ali eliminise dalje zanosenje, motoru ne znatno padaju obrtaji ( za 200, za jednu crticu) i potom se vrate.

Ovo je karakteristika kontrole stabilnosti, a ne samo kontrole proklizavanja.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Ned, 09. 3 2008. 22:43 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon, 12. 2 2007. 23:39
Brat ima na GOLFV dugme za ASR,ali nema ESP(bila je opcija,ali je nije uplatio). Znaci isto takvo dugme,ali samo za ASR...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Ned, 09. 3 2008. 23:04 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet, 28. 7 2006. 17:55
1. ABS
Kod kočenja pri brzini većoj od zadate, obično 30 km/h sistem ne dozvoljava potpunu blokadu točkova, već silu kočenja periodično oduzima i dodaje, tj. secka.

2. ESP
Detektuje se rotacija oko uzdužne ose, tj. okretanje vozila na putu i dozira kočenje na odgovarajućim točkovima nezavisno, tako da se to spreči. Npr. najčešće kad dodje do okretanja udesno, dodatno koči prednji levi točak i to sprečava. U obzir se uzima i okretanje volana, tj. pokušaj vozača da vozilo usmeri u željeni smer.

3. ASR
Ne dozvoljava "potpisivanje". Ovo je slično ABS sistemu, ali prilikom ubrzavanja. Pogodno je kod kretanja na klizavom kolovozu, npr. ledu, kad sistem ne dozvoljava da se točkovi okreću u mestu, već pogonsku silu oduzima toliko da ne proklizavaju. Tada je najveća sila prijanjanja gume za tlo. Dobro je i što ovo radi nezavisno na svakom od pogonskih točkova.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Pon, 10. 3 2008. 2:21 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto, 24. 1 2006. 15:54
Ne znam da li ESP moze da se nabavi bez ASR-a, jer su sistemi usko povezani. ESP takodje moze i delovati tako sto ce usporiti vozilo, tj. smanjiti gas, za sta ipak nije neophodan ASR. Inace pri preupravljanju se koci prednji spoljasnji, a pri podupravljanju zadnji spoljni tocak. Evo sjajan klip koji objasnjava rad ESP-a.http://www.youtube.com/v/akZ9AaFB7Zc&rel=1

Life is funny, skies are sunny
Bees make honey, who needs money

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]