Vrele gume

Forum internet izdanja časopisa za automobilizam, motociklizam i nautiku
Danas je Ned, 26. 10 2014. 0:46

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: atest
PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 0:12 
New Member

Pridružio se: Sre, 16. 9 2009. 23:59
Kupila sam auto sa fabričkim plinom ali on nije prikazan u saobraćajnoj dozvoli. Šta je potrebno da uradim da bi bio upisan u saobraćajnu. Inače auto je registrovan u Indjiji.

Vrh

Tema posta: Re: atest
PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 0:42 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon, 29. 9 2008. 22:46
trebas da obezbedis papire ili ako ih imas da odes na proveru da oni potvrde ispravnost pa onda odes u sup i udare pecat...

ovo ce modovi da premeste valjda iz humora-meni nije bilo smesno :lol: :lol: :lol:

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 9:40 
Forum Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet, 23. 3 2007. 16:15
Garaža: Honda Civic EU 1.6 VTEC 2003
Procedura dobijanja atesta za uredjaj za korišcenje plina (TNG)

Zakon kaže da se nakon ugradnje uredjaja za korišcenje tecnog naftnog gasa (popularno plina) mora promeniti saobracajna dozvola u koju se, pored podatka da ima ugradjen TNG uredjaj, upisuje i nova masa vozila.
Prvo se u servisu u kojem je izvršena ugradnja uzimaju sertifikati za isparivac i rezervoar (mora da piše po kojem je standardnu atestiran rezervoar – EU ili JUS), nakon cega sledi odlazak na vanredni tehnicki pregled. Naravno, tu se prijavljuje vozilo ima uredjaj za gas.
Na tehnickom pregledu se dobija registracioni list sa napomenom o ugradnji, odakle se ide u SUP gde je auto registrovan da bi se uzeo uput (Rešenje) za proveru ispravnosti (u Beogradu samo u Ljermontovoj) u nekoj od ovlašcenih ustanova.
Nakon provere u nekoj od ovlašcenih ustanova, prilikom koje se proveravaju i sertifikati, dobijaju se uverenje (atest) i karton.
Ponovo idete na tehnicki pregled, kako bi se popunio i overio registracioni list, a zatim u SUP po novu saobracajnu dozvolu.
Mnogi vlasnici ugradjuju uredjaj za TNG u vreme produženja registracije, kada automobil ide na redovni tehnicki pregled, kako bi izbegli troškove za vanredni pregled. Tada se procedura obavlja istovremeno.
Naravno, postoje mnogi vozaci žele da uštede, te ne uzimaju atest – oni pored rizika da plate kaznu ukoliko ih uhvati saobracajna policija (2.000 dinara) dovode sebe i svoje najbliže u opasnost.
Uverenje o ispravnosti važi deset godina, ali se u slucaju ugradnje novog isparivaca ili rezervoara mora obnoviti, što je i logicno.

Spisak ustanova u kojima se može dobiti atest

Gde se može dobiti uverenje o ispravnosti uredjaja za plin (tecni naftni gas) ili tzv. atest za plin?
Uverenje o ispravnosti uredjaja za plin ili tzv. atest, može se dobiti u odredjenim filijalama Auto-moto saveza Srbije ili na fakultetima, ali i u pojedinim servisima za ugradnju, koje nekoliko puta mesecno obilaze mobilne ekipe Auto-moto saveza Srbije. Cene se razlikuju, pa prvo proverite telefonom.

- Centar za motorna vozila AMSS u Beogradu, Ruzveltova 19-21; 011/3331-290, 011/3227-221
- AMK Petar Rincic u Nišu, Marka Oreškovica 15, 018/511-695
- AMK Magnet u Somboru, Veljka Petrovica 16; 025/22-722
- Centar za motorna vozila u Vinci; 011/2458-222, 064/850-50-52
- Mašinski fakultet u Beogradu, Kraljice Marije16; 011/3370-760
- Mašinski fakultet u Nišu, Aleksandra Medvedeva 14; 018/588-208
- Mašinski fakultet u Kragujevcu, Sestre Janjic 6; 034/335-990
- Fakultet tehnickih nauka u Novom Sadu, Trg Dositeja Obradovica 6; 021/635-0122

Izvor: Auto Vesti

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 11:17 
New Member

Hvala na odgovoru! Samo mi još nije jasno da li posle tehničkog i odlaska u SUP u Indjiji pošto je tamo vozilo registrovano po atest mogu da idem i u Beograd ili samo u Novi Sad.

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 11:26 
Forum Member

Pridružio se: Pet, 27. 2 2009. 23:27
Ja zivim u Banjaluci pa je mozda kod nas malo drugacije, ali ovako je:
Ako je plin fabricku ugradjen onda u saobracajnoj knjizici treba da pise benzin/plin u rubrici u kojoj pise koje je pogonsko gorivo. Mozda je samo greskom izostavljeno.
Ako je plin naknadno ugradjen onda se ne upisuje tamo nego pod Napomena se upise da je "u vozilo ugradjen plin". Za ovo drugo mozes sacekati redovnu registraciju, ili ako je dugo do toga platis vanredni tehnicki pregled, nije skup, kod nas je 8 eura.
Ako nisi dobila nikakve dokumente od uredjaja koji je ugradjen, i od boce, onda ces tesko izganjati atest jer moras imati potvrdu od servisa koji je izvrsio ugradnju, atest boce koji dodje kad kupis bocu uz nju i jos kojesta. Moslim da je kod tebe to moralo vec biti upisano u saobracajnu.

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 11:40 
New Member

Pridružio se: Pet, 08. 5 2009. 21:36
Ima tu jos par sitnica koje nisi navela:

Da li si kupila nov auto sa plinom (TNG) ili si kupila neki polovanjk sa 'fabrickom' instalacijom?

Ako nemas papire od isparivaca i boce, neces moci da dobijes atest, plus nasi (zastareli) standardi i standardi koji se koriste u nekim zemaljma EU po pitanju ugradjnje TNG uredjaja se dosta razlikuju, pa takvi uredjaji naknadno ne prolaze atest kod nas.

Jos jedna stvar, po novom ZOBSu atest ce morati da se obnavlja svakih 5 godina.

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 11:53 
New Member

Kupila sam polovan auto sa fabričkim plinom i od dokumenata imam neku knjižicu za plin koja je na holandskom.

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 12:30 
Forum Member
Korisnikov avatar

Mislim da je najbolje da se obratiš Auto Moto Savezu, pozovi 011/3331-290, 011/3227-221 i pitaj detalje. Verujem da će oni najbolje znati da ti odgovore.
Što se tiče odlaska u NS ili BG, mislim da je svejedno.

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 12:34 
Forum Member

Pridružio se: Sub, 16. 10 2004. 22:22
skaarjscout je napisao:
...
Ako nemas papire od isparivaca i boce, neces moci da dobijes atest,

Ako nemas atest boce, boca se moze atestirati u ovlascenoj organizaciji, koja, nakon kontrolisanja, izdaje atest za bocu...

Vrh

PostPoslato: Čet, 17. 9 2009. 14:36 
New Member

Pridružio se: Pet, 08. 5 2009. 21:36
Da istina je da se boca moze naknadno atestirati to zaboravih da napomenem.

Nisam siguran da ces uopste moci da atestiras takav uredjaj ovde zbog razlika u standardima ugradnje kod njih i kod nas ali ljudi dadose broj AMSSa pa proveri i obavezno javi kako si prosla. Srecno.

Vrh

PostPoslato: Sre, 23. 9 2009. 8:57 
New Member

Veći deo posla sam završila. Ostaje mi da se vratim na tehnički pa u sup da mi udare pečat i to je to. Hvala svima.

Vrh

PostPoslato: Sre, 23. 9 2009. 9:19 
Forum Member
Korisnikov avatar

Nema na čemu, dođi nam opet. :)

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]